Část 2.

Mah Lung Ahn ( Ridgeback Dogs )
Obrázek
Khun Nor Chanwongthiwa
 

 Můžete si dovolit psa?
Při zvažování vlastnit psa, myslete na to, že je to celoživotní závazek, který vyžaduje čas a náklady. Neměli byste vlastnít příliš mnoho psů, pokud nemáte pro ně dostatek času a pokud si nemožete dovolit jejich řádnou péči.

Mají vaši sousedi rádi psy?
Toto je důležité, protože to může naručit vztahy a způsobit konflikt. Psi dělají hluk a často mohou uniknout a způsobit škody na majetku sousedů. Je důležité respektovat ostatní lidi a své sousedy.
 

SPRÁVNÉ PŘÍPRAVY K VLASTNICTVÍ PSA



Po zodpovězení výše uvedených otázek, jsou dvě věci, které jsou potřeba si řádně připravit pro psa.

Přípravy na řádnou péči.

    [1] majitel by měl mít dost času na procházky a na správný vycvik psa.
    [2] Lásku je třeba podávat neustále. Štěně vyroste v psa, a bude vyžadovat stejnou lásku jako v době svého růstu. Nemůžete psa přestat mít rád nebo si s ním přestat hrát, protože už není roztomilý. Pes nebude teto změně rozumět a bude narůstat jeho nedůvěra k vám, stejně jako jeho nesociální chování k druhým.
    [3] psi vyžadují každodenní péči, jako je krmení, řádnou zdravotní péči, koupání a údržbu jejich srsti jako je odtsranění hmyzu a parazitů, jako jsou blechy a klíšťata atd.
    Měli byste si připravit vlastní bydlení, udržovat pro psa v čistotě kotce a místa na spaní, na klidném a bezpečném místě.


Kotce nebo klece pro TRD
Vlastnictví kotce nebo klece je nejlepší způsob, jak zajistit vaše Thajské ridgebacky. Měl by být postaven z betonu a rozdělen do oddělených místnosti, pokud je dostatek místa .. Podlaha kotce by měly být z betonu a stěny by měly být postaveny z cihel nebo z tvárnic. Zdi by měly být dostatečně vysoké, aby ostatní psi neviděli dovnitř. Celý prostor chovatelské stanice by měl být uzavřen silným drátěným oplocením. Podlaha by měly být vyrobeny ze dřeva a v teplém počasí by měly být moskytiéry. Přenosná klec, je obvykle vyrobena z pevného ocelového pletiva, 1 m vysoká a 0,5 m široká s dřevěnou podlahou. Je pro přepravu psa a měla by být dostatečně velká, aby pro 1 psa byla dostatečně pohodlná.

JAK SI VYBRAT TRD


Neexistuje žádný specifický věk, kdy by měl být pes vhodný pro odběr. Nejlepší je to kolem 3 - 6 měsíců věku.

Toto je seznam toho, co je třeba zvážit při výběru TRD.

    1. Historie a zázemí rodokmenu je nejdůležitější věc, kterou je třeba nejprve zvážit.
    2. Mít psa z dobré a stabilní linie je skvělý start k tomu, aby později molh pes produkovat skvělé štěňata.
    3. Struktura psího těla by měla být vyvážená a vypadat krásně a elegantně. Zvolte si výšku, velkou stavbu kostí a lebky, atd.


Zdravotní péče.
Ujistěte se, že rodiče štěňat jsou plně očkováni, a jestli jsou zdraví bez nemocí a poruch.

Vnější vzhled.
Pes by měl být šťastný, aktivní, silný, pozorný a se zájmem o jeho okolí. Neměl by vypadat depresivně nebo osaměle.

    1. Oči by měly být jasné a čisté, bez sekretu.
    2. Srst by měla být lesklá a krásná bez známek onemocnění kůže.
    3. Když pes chodí, měly by jeho kroky vypadat normálně. Hýždě by se neměly příliš houpat.
    4. Záda nejesou klenutá.
    5. Hlava by měla být držena vzhůru a ostražitá. Neměla by být držena dole.
    6. Pokud pes belhá, je to známka toho, že může mít dysplazii kyčelního kloubu
    7. Zkontrolujte, klouby, abyste se ujistili, že tam nejsou boule, protože to je znamení chrupavkových výrustků.
    8. Pes by měl mít charakteristiky jeho pokrevní linie, hlavně brát důraz na uši, barvu a ocas.
    9. U štěňat, uši ještě nejsou vztyčené.
    10. Ocas ještě není ve tvaru meče.
    11. Mohou tam být nějaké skvrny na těle. Tyto místa by se měli změnit ve věku 3-6 měsíců.
    12. Čumák by měl být v normálním stavu, ne příliš suchý nebo vlhký.
    13. Břicho by nemělo být opuchlé. To je známka červů.
    14. Srst a kůže by měla být čistá a vypadat v dobrém stavu.
    15. Test sluchu tleskáním rukou blízko štěněte a sledovat jeho reakci.
    16. Vnitřek úst by měl být růžový a ne bledý.
    17. Zuby by měly být čisté, bílé a silné, bez známek rozkladu. Zuby by měli do sebe zapadat "nůžkový skus."

 

KRYTÍ



Když fena má své "hárání" je připraven ke krytí. Chovný pár by neměli být sourozenci, nebo příliš blízko příbuzní, aby nepřenášeli ustupující znaky na potomstvo. Když fena hárá bude vydávat feromony, které k ní přitahují psa a dělají ji "atraktivní".

Při zvažování krytí psů, by jste měli zkontrolovat historii rodičů a získat co nejvíce informací od chovatelů uvedených psů. Všímejte si vlastnosti každého z nich a jejich celkový vzhled, jako je ridge, barva a struktura, atd., vemte to v úvahu.

Zkontrolujte vnější vzhled. Například fena by neměla mít nadváhu nebo neměla by být příliš hubená. Má-li fena nadváhu, bude pro ni těžké po krytí otěhotnět. Prosím ujistěte se, že fena byla odčervena a že je plně očkovaná.

Reprodukční cyklus feny
Fena má obvykle své první "hárání" mezi sedmým a osmým měsícem věku. Cyklus trvá 18 až 21 dní. Existují tři fáze.

    1. První fáze: Předtím než fena má své "hárání", by ztratila většinu její srsti bez známek onemocnění kůže. Byla by podrážděná. Její pochva bude zduřelá 7-14 dnů s čistým výtokem, který se pak stává krvavý.
    2. Druhá fáze: 10-14 dnů od prvního dne hárání je nejlepší doba ke krytí.
    3. Třetí fáze: 15 až 21 den od prvního dne hárání, bude se snížovat velikost pochvy. Po krytí zbytek dalšich známek zmizí.


Během první a druhé fáze hárání feny, jsou tři věci, které by se měly brát na vědomi.

    1. Nedovolte nežádoucímu psu krýt s fenou.
    2. Nebere fenu na procházky, protože tam bude mnoho psů, kteří ji budou následovat a mohou vyvolat nepokoje.
    3. Oddělte fenu od ostatních psů od prvního dne “hárání ".


Postup krytí
Před krytím, by se měli pes a fena uvolnit z vodítka a měli by mít čas se navzájem poznat. Fena by měla krýt ve druhé fázi, která se pohybuje mezi 10-14 dnem od prvního dne hárání.

Krytí by se mělo provest na velkém prostoru v průběhu rána nebo večera, takže nebude příliš horko a nebudou unavení. Fena by pak měla být oddělena od psa, aby ho nemohla napadnout.

Několik pokusů v tomto období zvyšuje pravděpodobnost nakrytí.

Bžezost
Po krytí, pokud fena zabřezla, se budou projevovat příznaky deprese, ztráta chuti k jídlu a může se izolovat. To může trvat po dobu jednoho měsíce. Po jednom měsíci březosti, budou její bradavky menit barvu z černé na růžovou a břicho zvětší velikost.

Správně Péče o březí fenu

    - Fena by měla být odčervena po 1 měsíci březosti.
    - Neměli byste feně dovolit skákat nebo provádět jakékoli namáhavé činnosti, které mohou způsobit její ztrátu březosti. Nekoupejte ji ve studené vodě, protože se můýe nachladit. Vždy používejte teplou vodu.
    - Měla by mít dostatek množství vysoce výživné a chutné stravy. Cca 7 - 10 dní před porodem, měla by se zvyšovat dávka stravy ke kompenzaci s rostoucímy mláďaty v ní.
    - Po 1-2 měsících bžezosti, byste neměli feně příliš často třít ani hladit břicho, což může způsobit potrat.
    - Většinou trvá březost asi 63 dní, takže je snadné spočítat datum porodu.

 

POROD



Jak se blíží datum porodu, je třeba následovat tyto přípravy.

Přípravy k porodu

    1. Prostor k porodu by měl být připraven asi 1 týden před porodem. To feně umožní čas se s ním seznámit. Měl by být pro ní a nově narozená štěňátka dostatečně velký. Přibližně 4 stopy x 4 stopy je dostačující (120 cm x 120 cm). Prostor k porodu by měl být vždy umístěn na klidném a nestresujícím místě. Měli byste toto místo obložit savýmy materiály jako jsou noviny, deky, nebo hadry atd.
    2. Měli byste mít antiseptické roztoky, nitě, topné lampy, hadry a lékařské nůžky v případě potřeby k odstřihnutí pupeční šňůry.
    3. Teplota feny by měla být asi 28,5 °C a většinou klesne o pár stupňů těsně před porodem. Během této doby bude velmi neklidná a nepohodlná. Bude mít nějaký výtok z pochvy a její pochva se zvětší. To obvykle znamená, že do 24 hodin by se mělo narodit první štěně.


Před porodem

    4. Bude mít z pochvy výtok. Její lůno bude mít kontrakce a její první štěně by mělo přicházet s hlavou a předními nohami jako první. Pokud štěně přichází v jakékoli jiné poloze než hlavou napřed, měli byste okamžitě kontaktovat vašeho veterináře.


Po porodu

    5. Fena začne odstraňovat svými zuby ze štěněte placentu a jiné membrány. Jestliže bude mít potíže je sama odstranit, je důležité, aby jste jí pomohli. Pokud ne, může štěně zemřít udušením. Větěinou to není nutné, ale stává se to.
    6. Když se narodí štěně, je připojeno ke své matce pupeční šňůrou. Fena ji obvykle sama překousne. Jestliže to nedokáže udělat, měli byste ji pomoci tak, že svážete šňůru asi 1 palec (2,5 cm) od jeho břicha. Potom můžete přestříhnout šňůru sterilní břitvou nebo zdravotními nůžkami a očistit to pak antisepticky. Zbytek šňůry odpadne sám během pár dní.
    7. Když se štěně narodí, fena ho začnecelého energicky čistit olizováním. Další štěňata mohou být připraveny nebo už dokonce mohou byt na cestě, takže fena může potřebovat pomoc při jejich čištění. Štěně otřete, vysušte a pak ji ho vraťte.
    8. Po porodu všech štěňat, obložte jejich místo novým a čistým absorpčním materiálem. Během prvních 2-3 dnů po porodu, se musíte ujistiťovat, že každé štěně je ošetřováno jejich matkou. Toto je velmi důležité pro správný růst a zdraví. Pokud nějaké štěně má potíže s ošetřovaním, musíte mu pomáhat. Štěňata se přirozeně narodi hluší, takže používají svého čichu k nalezení bradavek. Nezačínají otevírat oči dřív než 2 týdny po porodu.
    9. Po porodu by fena měla být ponechána sama k odpočinku bez rozptylování. Můžete ji krmit s jemnější potravou s vysokým obsahem bílkovin, aby nabrala sílu. Poté můžete pokračovat s krmením její běžné stravy ..


Pojmenování štěňat
Měli by jste pojmenovat štěňáta pomocí pozitivních slova. Použití negativních výrazů nebo slov může majiteli přinést smůlu. Vyberte jméno, kterým lze jasně rozlišit pohlaví štěněte. Psi se rychle naučí svá jména, takže jim často opakujte jejich jména, Následují možná jména:

1. Jména z rostlin a květin, jako jsou Dok-Rak (kvštní koruna), In-Ta-Nin (královnina květina), Bua-Toom (mladý lotos), Bua-Barn (kvetoucí lotos), Keam-Daeng (červená ixora), Thap-Tim (granátové jablko), Thong-U-Rai (trubka vinné révy), Kha-Noon (Žakie), Noi-Nha (Láhevník šupinatý), Mang-Khud (Mangosteen), Ma-Lee (Jasmín), Saeng-Chan (lady-love), Ngoang (rambutan), Lam-Yai (Longanem), Lin-Chee (liči), Jablko, atd.
2. Jména hvězd, jako jsou Khlai-Chan (jako měsíc), Muan-Dao (jako hvězdička), Khlai-Dao (jako hvězdička), atd.
3. Jména klenotů, jako je Whaen (prsten), Ploy (drahokam), Pet (diamant), Khlong-Pet (krabice diamantů), Pet-Ploy (diamant a perla), Hoa-Whaen (hlava prstenu), Manee-Daeng (červený drahokam), Go-Men (granát), Go-Mon (leknín), Khaew-Whaen (prsten a šperk), atd.
4. Jména stříbra a zlata, jako je King-Thong (Zlatý prut), Thoong-Ngern (pytel stříbra), Thoong-Thong (pytel zlata), Keam-Ngern (stříbrná jehla), Keam-Thong (Zlatá jehla ), Sai-Ngern (zrno stříbra), Sai-Thong (zrn zlata), Chon-Ngern (stříbrná lžička), Chon-Thong (zlatá lžíce), atd.
5. Jména barev, jako je Daeng (červená), Nam-Daeng (Červená Voda), Num-Pha (modrá voda), Cafe (káva), Daeng-Khem (koncentrovaná červená), Cham-Pa (oranžový champak), Cham- Pee (bílý champak), Cham-Poon (žluto-bílý champak), Leung (žlutá), Thao (šedá), Nin (černá), Tan-Daeng (červeno-hnědá), Si-Thong (zlatá barva), atd.
6. Jména, které ukazují znaky síly a odvahy, jako Khuun-Pon (generál), Khuun-Seuk (válečník), Sa-Ming (osoba, která změní tygra na chování vlkodlaka), Cha-Larm (žralok) , Khuun-Paen (temperamentní milenec a schopný bojovník), Yark (obr), Jumbo (velký), atd.
7. Jména, které ukazují pěkné charakteristiky, jako například Pom-Pui (bombastický), Tui-Nui (upřímný), Toom-Tui (upřímný), Na-Rak (krásný), Pui-Phai (bavlněný), atd.
8. Jména sladkostí, jako Nam-Tarn (cukr), Nam-Warn (sirup), Nam-Cherm (sirup), Nam-Pheng (med), Sai-Num-Phueng (med), Ruang-Phueng (medový hřeben), atd.
9. Jména vašich oblíbených osob, jako jsou jména hvězd či hudebníků.
10. Jména, která hovoří o dobrých vlastnostech psa, jako je Hoo-Tang (vzpřímené uši), Harng-Darb (mečovitý ocas), Hua-To (velká hlava), Park-Mom (bouřlivá ústa), Pärn-Dum (černé mateřské znaménko), atd.
11. Jména jiných zvířat, jako jsou Kra-thing (bojový býk), Singh (Tygr), Kaew (papoušek), Chang (slon), Sart (divoké zvíře), Kwarng (jelen), atd.
12. Jména svátků, jako jsou Vánoce, Valentýn, Wan-Mai (nový den), Wan-Dee (dobrý den), Chan (pondělí), Artir (neděle), atd.
13. Jména místa odkud je štěně nebo jméno rodiště, jako Muang Trad (město Trad), Muang Rayong (město Rayong), Muang Chan (město Chantaburi), Khoa Ban-Thad (hora Ban-Thad) , Tha-Mai (město Tha-mai), Khaa Sa-Ming (hora Saming), Khoa Din (ZOO Khoa Din), atd.
14. Anglické jména, jako je Bobby, Lady, White, Sunny, Sunday, Happy, atd.
Dobrý nápad je pojmenovat štěňata ze stejného vrhu v rýmu, protože se snadněji pamatují.

POŽADAVKY NA PSÍ VÝŽIVU


Jídlo je pro psa nutné. Za účelem podpory svého psa, aby plně rostl a podporoval tělo. byste jim měli dávat dobré jídlo s vysokým obsahem živin. Existuje 5 důležitých živin pro psa.

    1. Bílkoviny z masa, vajec, mléka a luštěnin.
    2. Sacharidy z rýže, cukru a mouky.
    3. Minerály.
    4. Tuk z živočišných tuků, vepřového masa, luštěnin, mléka a kokosu.
    5. Vitamíny, jako například vitamin B-komplex, A, D, E a K.


Existují dva druhy psích krmiv.

    1. Komerční krmiva pro psy je možné najít na regálech supermarketů, prodávaní v plechovkách nebo pytlech. Cena je často vysoká, ale poskytuje pohodlí při krmení psa. Tento druh potravin by měly být uchovávány v suchu, jestliže se do něho dostane vlhkost, mohou zde růst bakterie a způsobit zdravotní problémy u štěňat.
    2. Doma vařené jídlo je vyrobeno z čerstvých potravin, které je možné zakoupit na místních čerstvých trzích jako ryby, maso, kuřecí maso, a vařené s rýží. Můžete také krmit psy zbytky z vašich vlastních jídel. To je velmi výživné pro psa a je levnější než komerční krmení pro psy ..


Krmení
Štěňátka budou ošetřována jejich matkou v jejich prvních 3-4 týdnů života. Po tomto je od ní můžete odstavovat tak, že jim budete dávat malé množství rýže, hovězího masa a vejce, nebo vysoce výživné komerční potraviny, které jsou zjemněné v teplé vodě do kaše, 3 x denně.
Je také důležité doplnit štěněcí stravu vitamíny, jako jsou vitaminy C, D, E a K. Oddělte štěňata od sebe navzájem a od jiných dospělých psů. Měli by být krmeni 3 x denně do 3 - 4 měsíců. Poté, se pak mohou krmit dvakrát denně a vždy nabízet doplňkové vitamíny a minerální látky, jak jsou uvedeny. Pomáha, začýt krmit fenu množstvím zeleniny 15 dní před krytým. To ji dodá dostatek vitaminu K.

Zdravotní péče
Většině nemocím se lze vyhnout, pokud má pes vhodné očkování. Antibiotika jsou běžně používané k léčení nebo léčit většinu problému v závislosti na symptomech.

BĚŽNÉ PSÍ CHOROBY A PORUCHY



Zásadní poruchy.

    1. Vzteklina je velmi škodlivé a nakažlivé onemocnění způsobené virem a je přenášena prostřednictvím slin nemocného psa. Je přenosné na člověka a jinou zvěř prostřednictvím otevřené rány nebo kousnutí od postižených zvířat.
    Příznaky: pes se bude chovat podivně, bude rozrušený, divoký a izolovaný. Pokud pes nedostane včas léčbu, ochrne a zemře.
    Prevence a léčba: Pes by měl být očkován proti této chorobě poprvé ve věku čtyř měsíců a měl by být očkován každý rok.
    2. Parvovirus je škodlivá a nakažlivá chorobá, zvláště u štěňat mladších 6 měsícůá. Pokud se štěňatům nedostane včasná léčba, obvykle zemřou.
    Příznaky: štěně bude zvracet a bude mít vydatné průjmy s krví a velmi odporným zápachem. Štěně bude dehydrované a zemře do 24 hodin, pokud se včas neléčí.
    Prevence: Ve věku 6-8 týdnů, by mělo štěně dostát své první očkování proti této chorobě a mít další 2 po sobě jdoucí očkování každé dva týdny než to bude kompletní. Měly by také dostavat očkování každoročně aby si udrželi imunitu.
    3. Psinka je další škodlivá a nakažlivá choroba.
    Příznaky: pes bude mít vysoké teploty doprovázeny zápalem plic, průjem a zvracení. Pokud se virus dostane do psího mozku a páteře, způsobí neurotické příznaky, jako jsou záškuby, potácení, slabost a ochrnutí následkem smrti.
    Prevence a léčba: štěně by mělo mít očkování proti této chorobě ve věku 6-12 týdnů a dostávat očkování každoročne
    4. Hepatitida je vysoce nakažlivá nemoc přenášená mezi psy každého věku. štěňat. Nemoc se může šířit prostřednictvím nakažených potravin a z výkalů infikovaných psů.
    Příznaky: Pravidelnézvracení, tmavě zapachající výkaly, zežloutnutí kůže způsobené rozšířením lymfatických uzlin. Pokud se neléčí včas, pes zemře bolestivou smrtí spolu s křečemi.
    5. Parainfluenza (chřipka) se obvykle vyskytuje u štěňat vykazující příznaky v jeho dýchacím systému.


Bakteriální infekce:

    1. Leptospiróza může být přenosná na člověka.
    Příznaky: vysoké teploty, zvracení s žízní, velmi žlutá moč, průjem s tmavými výkaly, nevolnost.
    Prevence: očkování.
    2. Hemobartonelóza je onemocnění krvinek. Je tonásledek bakterií z klíšťat, blech, atd.
    Příznaky: Ztráta chuti k jídlu, s nízkým obsahem soli v krvi, úbytek hmotnosti, bledě zbarvený krevní výtok z nosu.
    Prevence a léčba: Použít na štěňatech a psech přípravky proti klíšťatům, aby všechny lůžkoviny a pelechy byly bez klíšťat. Přinést postiženého psa ihned k veterináři.


Paraziti
Existují dva druhy parazitů, ektoparaziti a endoparaziti.

Endoparaziti jsou ti, kteří žijí uvnitř psa.

    1. Měchovce lze nalézt u psů v každém věku. Sají krev a žijí ve střevech, což způsobuje, že pes má krvavý průjem a chudokrevnost.
    2. Škrkavky se živí trávením potravin v psím střevě, což děla psa hubeným s plným břichem a slzí z oči.
    3. Tasemnice. Jejich segmenty lze nalézt v psích výkalech nebo na srsti kolem psího zadku. Krmí se a žíjí v psím střevě.
    Prevence a léčba: Aby se předešlo těmto třem endoparazitům, by měl být pes často odčerven. Fena by měla být odčervena před krytím a odčervená opět 1 měsíc po porodu, společně se štěňaty. Pak by měli být odčerveni opět jednou za 2 měsíce a 6 měsíců. Při každém odčervení psa, by měl být pes odčerven tři dny posobě.
    4. Srdeční červ. Přenášené komáry, Srdeční červi se objevují u psů starších než 1 rok. Mladí Srdeční červi žijí v žilách a starší žijí v pravé srdeční komoře, v níž se rozšiřuje jedna strana srdce. Známky jsou vyčerpání, zvracení a suchý kašel.
    Prevence: Poskytnout síť proti komárům pro psý obytný prostor. Pilulka proti srdečním červům by měla být podána jednou za měsíc v průběhu komáří sezony. Pes by měl být odčerven každé tři měsíce tři dny posobě a měli byste dát jejich krev prověřit každoročně u veterináře.


Ektoparaziti žijí na psí a způsobit kožní onemocnění.

    1. Dermatofytóza (Opar lysivý) je infekční houba, která roste na kůži a v srsti. Příznaky jsou slabost, polámané chlupy a podrážděnost, šupinatost, zánět kůže.
    Prevence a léčba: koupat psa šamponem jednou týdně. Použít na srst v případě vypadávání chlupů lék Phulsin smíchaný s obsahem síry .
    2. Svrab. Příznaky jsou silné svědění na okraji psích uši a kolem obličeje, ztráta srsti, kvůli škrábání skvrny suché krve.
    Prevence a léčba: Očistit psa a jeho prostor v kterém žije. Použít na infikované kůži lék Odelen.
    3. Demodikóza je způsobena parazitem s názvem Demodex canis (Trudník psí). Příznaky: ztráta srsti v oblastech kolem obličeje a na loktech nebo na celém těle. zjistí se to většinou tak, že na kůži je nějaký druh bakterie a způsobuje červenou zanícenou kůži.
    Prevence a léčba: Pravidelné koupele psa. Krmit vysoce výživnou stravou. Antibiotika a speciální šampony jsou spojené s léčbou.

DOPORUČENÍ PRO PSÍ ZDRAVOTNÍ PÉČI



Věkové doporučení

    3 týdny - Musí být odčerven
    4 týdny - potřebuje očkování proti vzteklině (zejména štěňata, jejichž matka nebyla nikdy předtím očkována)
    7-9 týdny - potřebuje očkování proti psince a parvoviróze, kontrola zdraví, kontrola výkalů a odčervení
    10-12 týden - potřebuje podruhé očkování proti psince a proti zánětlivým onemocněním střev.
    3-6 měsíce - potřebuje očkování proti vzteklině, kontrola výkalů a odčervení
    1 rok a víc
      - Potřebuje očkování proti vzteklině jedenkrát za rok.
      - Potřebuje očkování proti psince a parvoviróze jedenkrát za rok.
      - Potřebuje zdravotní kontrolu, kontrolu výkalů a odčervení každých šest měsíců.
      - Potřebuje kontrolu proti srdečním červům.


Základní principy výcviku psa

    1. Když poprvé přinesete svého psado jeho nového domova, dejte mu čas na přizpůsobení se novému prostředí
    2. Místo na vykonání potřeby. tránujte psa ulevovat si ve správných prostorech. . Chvalte ho, když to dělá dobře a opravte ho, pokud to dělá špatně.
    3. Krmení. Krmte psa pouze ve správný čas. Nikdy "volné krmení". Pokud máte více psů, oddělte jejich misky od sebe. Trénujte svého psa nepřijímat jídlo od cizích lidí.
    4. Spánek[/b]. Trénujte vášeho psa spát na určitém místě, ať už v kleci nebo v kotci. Poskytněte psovi pohodlnou podestýlku.
    5. Opravy. Aby se pes naučil správnému chování je na majiteli, aby věděl, kdy je čas k opravě psa nebo kdy by měl být pes pochválen. Provádět to v nesprávný čas může psa zmást nebo opakování mít za následek nežádoucí chování. Vždy konzultujte s profesionálními trenéry, pokud si nejste jistí.
    6. Povely a paměť. Když dáváte psovi příkaz nebo voláte ho zpět k vám, je důležité používat krátké a ostré příkazy. Modulace tónu vašeho hlasu je velmi účinná. dávejte krátké a jednoduché povely, ať není pes zmatený.

 

CHOVÁNÍ



Interpretace chování:

    Dotyky čumákem - pozdrav a kontrola
    Přetočení na záda - Podřízení se a vzdávání se.
    Vrtění ocasem - Štěstí a vzrušení.
    Ležení na boku - Relaxace a spokojenost
    Vzpřímený a strnulý ocas - Výstraha a na stráži.
    Ocas mezi nohy - nesmělý, plachý a bojácný.
    Značkování - hlášení, že je to jeho území
    Lízání - Znamení lásky a přátelství. K ostatním psům je to znamení podřízení, obvykle to niže postavený pes nabízet alfa psovi.
    Zvedání předních končetin - Žádost o jídlo, nebo něco, co chce. Žebrání
    Hrabání - zakopávání jídla, instinkt od jeho předků. Příprava místa ke spaní. Připravena k porodu (u fen).
    Přecházení sem a tam - Ostraha a může to být příznakem stresu
    Přecházení sem a tam (a očichávání podlahy) - hledá místo ulevit si.
    Štěkot - znamení zábavy pro 2-3 měsíce stará štěňátka. Znamení sebevědomí pro 4-6 měsíce stará štěňátka. Upozornění na nebezpečí.
    Požírání listí nebo trávy - Obvykle to dělají je-li jim špatně a bude to doprovázeno zvracením.
    Útočení - pes nebude obvykle útočit na fenu nebo malého psa. Pes útočí, když se bojí nebo se cítí ohrožen. Jedná se o defenzivní chování.
    Očichávání - pes používá svůj čich ke sledování, odhalování a je to velký faktor v komunikaci s ostatními psy. Také mu pomáhá při zaměřování směru. Psi čich je 20 krát silnější než u lidí, a je to kompenzace za jejích omezené vidění.
    Pronásledování - Je to přirozený instinkt a je označován jako hon na "kořist". Je to součást jejich loveckých instinktů k pronásledování něčeho, co se náhle nebo rychle hýbe.
    Kousání - pes kousne, když je ohrožen, hlídá si své zdroje nebo se bojí. Je to jejich obrana. Žárlivost, sobectví, strach a střežení zdrojů jsou nejčastější spouštěcí mechanismy.
    Projev strachu - Pokud bylo psu ublíženo někým, nebo něcím, silně si to zapamatuje, což se příště projeví strachem čemu musel čelit.
    Ničení - Je to často způsobeno úzkostí z odloučení. Pes může jednat destruktivně, zůstane-li sám příliš dlouho, je smutný a/nebo podrážděný. Může žvýkat věci, močit, kálet, atd. Je to obvykle strach ze samoty, protože si není pes jistý sám sebou. Psi a štěňata potřebují žvýkát. Je to jejich způsob, jak bojovat se stresem, rozvoj jejich zubů a čelistí. Vždy byste měli poskytnout psu nebo štěněti správné žvýkácí hračky nebo předměty. Musíte opravit psa nebo štěně v okamžiku, kdy žvýká něco co nemá. Nikdy ho neopravujte po vzniku škody, protože nebude vědět, co udělal špatně.


Staré thajské přesvědčení o jejich TRD

    1. Pes s nevraživým pohledem ... znamená dobrý štěkací pes.
    2. Pes s černým jazykem ... Nemůže být zabit uštknutím hada.
    3. Vrh s 9 štěňaty ... Majitel bude mít štěstí.
    4. Vrh se 6 štěňaty ... Majitel bude nešťastný. Většina štěňat nepřežije.
    5. Počet chloupků na bouli pod bradou ... Pokud je tam přítomen 1 chlup, pes je poslušný, snadno se zkrotí. Pokud tam jsou 2 chlupy, je to v pořádku mít tohoto psa. Pokud tam jsou 3 chlupy, pes je tvdohlavý a příliš chytrý.
    6. Přijetí nového psa do domu .... Pokud v domě žije už starý pes, měl by vlastník vzít nového psa, aby pozdravil starého psa. Majitel by měl říct starému psu neubližovat novému.
    7. S cílem mít milujícího, skvělého psa... V den příjezdu, má majitel přinést psa v náručí, když poprvé bere psa do domu. Je to proto, že pes mu bude vděčný, a bude věřit, že tato osoba je jejím jediným pánem.

English


České TRD fórum
Fórum - Thai ridgeback
THAI ridgeback DAY
THAI ridgeback DAY
TRD v NOUZI
THAI ridgeback v NOUZI
ChS BENCILLA
Bencilla - Thai ridgeback
Klub KCHMPP
KCHMPP - Thai ridgeback
Thaidog Web
Thai ridgeback


Aktualizováno 14.5.2015


TOPlist

free counters

 


Hafici.czMiciny.cz