Část 1.

Mah Lung Ahn ( Ridgeback Dogs )
Obrázek
Khun Nor Chanwongthiwa 
 
 ÚvodJe to již více jak 14.000 let, od doby, kdy se psi stali domácimi zvířaty člověka. Od těch dob, člověk choval psy pro lov a pro ochranu majetku. Psi se mohou přisbůsobit člověku lépe než kterákoli jiná zvířata, protože je lze snadno zkrotit a jsou ochotni navázat vztah k člověku.

Existuje mnoho důvodů, proč člověk rád chove psy

1. Jsou to dobří společníci, poskytující lásku, přátelství a porozumění
2. Jsou loajální a nekonečně věrní.
3. Když nastane nebezpečí, psi Vás přirozeně upozorní na situaci.

Psi jsou také známí tím, že dělají dohazovače, jak se říká "Ten, kdo mě miluje, musí milovat i mého psa."

O původu Thajských ridgebackůThajský ridgeback je pes původem z Asie, který byl v Thajsku po staletí ochočován. Jejich pozoruhodné vlastnosti jsou "vysoko nasazené uši, rovná horní linie s obráceně rostoucí linii srsti, která roste podél páteře, rovný ocas a černě skvrnitý jazyk, ktery vypadá " špinavý ", takže vypadá jako elegantní a zároveň divoký pes.
Thajský ridgeback byl znám mezi thajskými lidmi po několik staletí. Většina z nich je přirozeně chovaná a volné pobíhají kolem obydlených oblastí, farem a chrámů. Existují staré dokumenty, které se zmiňují o Thajské ridgebacku. V době krále Rama Kham Hang Maharach z království Sukhothai v roce B.E.(Badí‘ Era) 1826 (kolem r.1290), bojoval král se svým vojskem proti Indočíně a tehdy i Vietnam za účelem rozšíření území, s pomocí jeho obratných bojovníků z celého království. Je možné, že tito bojovníci našli podivně vzpadající psy a dovezli tyto psy s sebou do království Sukhothai. Od té doby byli chováni jako domácí psi a po nějaké době se vyvinuli v Thajské ridgebacky.
V době krále Song Tham z království Ayuthaya v roce B.E. 2170 (kolem 1625), byly sepsané informace o TRD v Sa-mhud-Khoi (dlouhá kniha z buničiny ze stromů rodu Uricaceae), že "tito psi jsou velcí." Jsou větší než 2 lokty. Objevují se v různých barvách. Mají opačně rostoucí linii srti podél jejich rovných zád. Jsou ostří, ale oddaní a věrní svým majitelům. Loví menší zvířata kopáním děr do země. Milují, když mohou následovat svého majitele do lesa na lov. Když chytí svou kořist, přinesou ji zpět k majitelům. Jsou loajální ke svým rodinám, a milují svoji smečku. Jsou odvážní, silní a nebojácní. Tyto dva výše uvedené dokumenty ukazují, že Thajský ridgeback je původem z Thajska. Jsou také ceněni jako jeden z mnoha pokladů Thajska. To je důvod, proč by měly být zachováni a rozvíjeni pro budoucí zdokonalení plemene.

Rozvoj thajského ridgebacka
Ruang Paripon Potchanapisut měl ministerstvem spravedlnosti úředně schválen chov Thajský ridgebacků v roce 1927. Vášnivě miloval TRD a byl k nim laskavý pocelou dobu jeho života. Byl uznáván jako "mistr thajských psů." Byl průkopníkem v oblasti chovu a rozvoje TRD, zejména modrých TRD. Do té doby jen modro-šedý pes, kterého vlastnil byla fena s krátkou srsti, ale byla bez ridge. Později dostal modro-šedého psa s ridgem na zádech. Nakryl s ním fenu, kterou měl předtím. Výsledkem byl modré štěňátko (pes) s ridgem na zádech . Toto štěně se jmenovalo Chao Tao (Pán Šedý). Byl tak krásný s úžasnými vlastnostmi, a proto mu lidé začali říkat (Pán Šedý z Khun Ruang). Stal se tak slavným, že mnozí lidé přinesli k páření s ním své feny, protože chtěli mít sve vlastní modré TRD. Je tedy možno říci, že všichni dnešní modří TRD jsou Chao Taova vnoučata.
Thajský ridgeback z Khun Ruang původně měl krátkou srst s rovným ocasem. On pak spářil své psy s naháči z provincií Chantaburi a Trad. Výsledkem byly populární Ridgebací štěňata s velmi krátkou a jemnou srstí v mnoha barevných variacích.
TRD byly nedávno přijaty do asijské psí organizace v roce 1987.

Existuje několik cílů s rozvojem TRD.
k zachování původního plemeno.
Ke studiu inteligence, vzdělávání a pracovní schopnosti
K odstranění agrese, aby mohli dobře žít s člověkem a aby se jim dalo věřit.
K rozoji zdravého fyzického vzhledu psů, jako je struktura kůže, délka a barva srsti.,

Za účelem dosažení výše uvedených cílů, jsou navrhované přístupy.
Vybrat si správný chovný pár
Poskytnout nutrični a vyváženou dietu.
Obytný prostor a řádnou zdravotní péči

Existuje několik důvodů, proč lidé podporují chov TRD.
Zachovat krásu psů pro budoucí generace.
Rozvíjet a chovat ke zdokonalení, s pozoruhodnou vlastností TRD
Aby dělal člověku společníka a ochránce.
Ukázat a podporovat toto plemeno pro lidi se zájmem o něho, stejně jako umožnit chovatelům, aby hrdě ukázali své psy.

Kde získat TRD:
Dnes existuje několik chovatelů TRD v jihovýchodním Thajsku, kteří se nacházejí v provinciích Trad, Chantaburi, Rayong a Chonburi, Bangkoku a Nonthaburi. Tito chovatelé jsou známí a oblíbení mezi milovníky psů jak v Thajsku, tak i v zahraničí.

Standart TRDV roce 1946, po skončení druhé světové války, se sešel výbor, který stanovíl standart TRD a zorganizoval výstavu v Dusit Garden v Bangkoku. Od této doby, byl standart pevně stanoven, ale byl v průběhu let změněn a vylepšen.

TRD Standard-1946


Velikost Psů - váha 20-22 kg a 55 cm vysoký (měřeno od přední spěnky K ramenům).
Velikost fen - váha 18-20 kg a 50 cm vysoká (obvykle by měla být fena 2.5-5 cm. menší než pes. Pes by měl být větší a krásnější než fena).
Hlava - tupý čenich, ne špičatý, s širokou lebkou, která by neměla být plochá nebo zaoblená. Vrch hlavy by měl být mírný a jemný. Zuby jsou bílé a měly by mít nůžkový skus.
Tělo - délka od přední nohy k zadním nohám by měla být přiměřená k výšce. Tělo by nemělo být příliš dlouhé, aby to nevypadalo, že má krátké a nevyvážené nohy. Hrudník by měl bát hluboký s mírně vtaženým břichem.
Ocas - ocas může být v různých tvarech, zvlněný jednou nebo dvakrát na jednu stranu v zadu nebo nesen nad hřbetem ve tvaru U. Výbor v Dusit Garden si stanovili první standard pro psy TRD jako "vztyčené uši a mečovitě zahnutý ocas".
Barva - thajští psi mohou mit různé barvyjako je černá, bílá, červená s černou maskou, béžová s černou maskou, tygrováná barva, panterová barva, světle fialová nebo modrošedá. Jestliže jsou jednobarevní, tak bílé skvrny jsou přijatelné, v některých oblastech, jako třeba na hrudi, krku, ocasu a prstech.
Povaha - věrný, inteligentní, trenovatelný a poslušný.

Standard TRD stanovený v roce 1987


Hlava: Klín-tvarovaný, tupý čenich, široké čelo, velké zuby.
Nos: Černý
Zuby: bílé s 20 horními řezáky a dolními 22 zuby / nůžkovým skusem
Ucho: Nasazené vysoko, ne více než 60 stupňů, měřeno od vnějšího k jádru ucha.
Krk: Silný, ne krátká nebo příliš malý, měly by být v rovnováze s velikostí těla.
Tělo: čtvercový formát. Délka těla by neměla být delší než je výška o 1 cm. Výška se měří kolmo od předních ramen k nadprstí. Délka se měří od vnější strany hrudníku, až k zadn straně stehen, souběžně s vozovkou.
Hrudník: hluboký po přední lokty.
Přední nohy: rovné a rovnoběžné.
Zadní nohy: Rovné a rovnoběžné, mírně šikmo dozadu.
Tlapy: 5 prstů na předních nohou a 4 prsty na zadních nohou. Mezera mezi prsty by neměl být příliš malá ani příliš velká. Když pes stojí, měli by vypadat jako lví tlapy. Nemělo by rosa drápy na zadních nohou.
Ocas: mečovitě zahnutý, rovný, a nesen vysoko, když pes stojí, houpavý pohyb sem a tam, když pes běží. Mírně zvýšená křivka je přijatelná, ale přesmíru stočený ocas není žádoucí
Barva drápů: růžové, hnědé, černé, harmonické s barvou srsti. Bílá není přijatelná.
Chůze: Koňská chůze s hlavou nahoru dělá z něho elegantní vzhled psa.
Ridge: různé tvary a velikostí, ale musí být symetrický.
Kostra: Silná a vyvážená s tvarem těla, s rovnou horní linií.
Hmotnost: Přibližně 22-24 kg pro dospělé psy a 20-22 kg pro dospělé feny. Hmotnost by měla být dobře vyvážená s výškou.
Tlama: Tupá, ne špičatá. Tlama by neměla být příliš krátká
Celé tělo: harmonická rovnováha těla, od hlavy až k ocasu, s elegantním vzhledem

Současný Standart TRD v roce 1996Charakteristika: Tělo je téměř čtvercového tvaru s délkou trochu delší než je výška, s vysokými rameny, rovná záda, hrudník zužující se od břicha k předním loktům, pevné liie pasu a silné svaly

Hlava:-klínovitý tvar hlavy s tupým čenichem, plné tváře, široké čelo a velké zuby. Délka čela a čumáku by měla být vyvážená.
Uši: trojúhelníkové, špičaté, střední velikosti, vysoko nasazené a trochu šikmé.
Oči: oválného tvaru, ne vypouklé. Dolní víčka, by neměla být poklesla.
Čumák: Zakulacený a trochu nízký. Barva je v harmonii s barvou těla.
Tlama: Tupý čenich s úzkými rty.
Zuby: silné, bílé a čisté. Nůžkový skus.
Krk: silný, klenutý a poměrně dlouhý v rovnováze s velikostí těla.
Ocas: nesen rovně, když pes stojí, houpající se sem a tam, když běží.
Přední nohy: rovné a rovnoběžné s rovným předloktím.
Zadní nohy: rovné a rovnoběžné, mírně úhlené s horní linii
Tlapy: Tlapy by měly být stejné jako lví tlapy. Těsné s dobře klenutými prsty
Drápy: Barva všech drápů by měla být stejné barvy a měla by být harmonická s barvou srsti.
Kostra: Velká a silná.
Barva: Existují tři hlavní barvy, modrošedá, černá jako okvětní lístek lotosu (dum-kreeb-bua) a hnědá.
Srst: Lesklá, krátká a jemná.
Ridge: Velký, nebo malý, je vyvážený a symetrický
Výška: 53,3 - 63,5 cm pro psa
48,3 - 58,4 cm pro fenu.
Váha: 21-25 kg pro psa
19-23 kg pro fenu
Chůze: Koňská chůze s hlavou vztyčenou, rovný krk a tělo.
Povaha: Dobře náladěný, odvážný, rychlý, pracovitý, inteligentní, loajální se silným loveckým pudem.

Za účelem dosažení cílů každého chovatele, je nezbytné neustále zlepšovat úroveň standardu TRD za účelem získání správné proporce a rovnováhy těla, délky a barvy srsti, včetně oblíby u lidí.

Aktuální TRDV současné době existuje pouze jedno plemeno Thajský ridgeback, ale je rozdělen do čtyř tříd podle barvy srsti.

TRD s delší srstí.
Srst by neměla být delší než 2 cm. Pokud je srst delší než tato, tak to znamená, že psi jsou výsledkem páření TRD se psy ze zahraničí. Výhodou delší srsti je, že může chránit psy před komáry. V důsledku toho budou mít méně kožních onemocnění, jako jsou záněty nebo puchýře. Nicméně delší srst je složitější na údržbu a odstranění parazitů.

TRD s kratší srstí.
V minulosti byl tento druh psa velmi populární mezi chovateli. Stal se méně populárním, když se začali chovat psi se sametovou (VELVET) srstí. V současné době se krátkosrsti psi staly opět populární díky jejich výhodám. Správná udržba srsti zabere méně času a nákladů. Krátká srst je snadno čistitelná a paraziti jsou snadno odhalitelní. Tento typ srsti také chrání psa před komáry, následně brání některým kožním problémům. Není potřeba sítí proti komárům kolem kotců. Nakonec, Ridge s tímto typem srsti je výraznější a snadno rozpoznatelný, ve srovnání s jinými typy srsti v rámci plemene Thajský ridgeback.

TRD se sametovou srstí (Velvet).
Tento druh srsti je nyní velmi populární, protože srst je velmi krátká a jemná, vypadá jako součást kůže. Nevýhody této srsti jsou, že nechránit psy před bodnutím komárem, a tím je citlivější ke kožním problémům, což je dělá někdy neatraktivní. Ridge je hůře rozpoznatelný . Tato srst může být nákladná na údřbu takových to okolností, které při ní vznikají a chovatelům v Thajsku vznikají dodatečné náklady na ochranu svých psů z těchto příčin a důsledků se srsti a souvisejících okolností. Takže pokud chovat ekonomicky, tak to co zrovna není módní, a to není velvet srst, protože jsou to živé bytosti, které vyžadují čas a náklady.

Charakteristika TRD.Obecná charakteristika.
TRD je podobný ve velikosti i typu, jako thajští psi. Rozlišovací rozdíl je ridge rostoucí podél páteře v různých tvarech a velikostech. Když jsou v pozoru jejich vyjádření by mělo být vznesené a jejich uší by mely být vysoko postavené. Ocas je postaven ve tvaru meče. Jsou velmi rychlí a hbití s elegantním a skličujícím pohledem. V minulosti byli chováni pro lov. Nyní jsou chováni jako společníci. Na jihu Thajska, někteří farmáři berou sebou TRD, když jdou na farmu brzy ráno. Tito psi mohou zahnat z cesty jedovaté hady a jinou jedovatou zvěř. Jsou výborní strážci domů a majetku.

TRD hlava.

-Hlava je klínového tvaru, ne příliš kulatá nebo plochá. Čelo je široké, jemné s vrásky. Šířka čela by měla být stejně dlouhá jako délka od špičky nosu až ke špičce ucha.

-Uši jsou trojúhelníkového tvaru, vztyčené vysoko a nejsou blízko sebe. Nejsou úplně dopředu nebo dozadu, a jsou stanoveny úměrně s tvarem hlavy. Velikost by neměla být příliš velká, ani malá. Uši jsou jedním vyznačujícím s eznakem TRD, protože s němi vypadají elegantně. Také náznačují, že pes něco zpozoroval v jejo okolí.

-Oči jsou oválného tvaru, dobře uloženy s čelem a nejsou vybouleny ven. Oči mohou být v různých barvách, včetně černé, hnědé, žluté nebo i v barvě lískových oříšků.

-Nos je kulatý, obvykle v černé barvě.

-Tlama je kulatá, ne špičatá. Rty jsou těsné, a neměla by být klesnutá nebo svěšená. U většiny hnědých TRD, by jejich tlama měla být černá a je to také přijatelné u psů jiných barev.

-Zuby by měly být čisté a bílé. Horní řezáky a dolní zuby, se čtyřmi špičáky, mají nůžkový skus. Mělo by tam být 42 zubů u dospělého psa. Vývoj psích zubů je následující.

- Při narození s 28 mléčnými zuby.
- Ve věku 3-5 týdnů, mléčné zuby začnou vypadávat
- Ve věku 3-4 měsíců, se objevují některé dospělé zuby.
- Ve věku 5-6 měsíců, už by měly být všechny dospělé zuby (20 zubů horních a dolních 22 zubů)

Krk

-Krk by měl být klenutý, silný a oválného silného tvaru. Délka krku musí být v rovnováze s hlavou i tělem. Krk by neměl být příliš dlouhý nebo krátký. Neměl by být lalok jako lalok z vola. Krk by měl být zvednutý, podporovat hlavu, takže je jejo vzhled elegantní a půvabný.

Tělo

-Tělo je téměř čtvercového tvaru. Hřbet musí být rovný, silný a ne ohýbáný nebo klenutý. Je možné mít korunky na ramenou. Na zádech je rozlišovacím znakem opačně rostoucí srst oproti zbytku srsti podél páteře. Liší se velikostí a tvarem, které se bude podrobněji uvádět později ..

Existují dva druhy tělesné stavby psů.

- Za prvé, v Kaew mango Kiaw.
- Za druhé, v Pim Sen mango Mun.

Obě postavy by měly být rozpoznatelné podle hrudníku, ramen a břicha. Zobrazením psa z boku.
Pro fenu 9 : 10, takže se zdá, že hřbetní linie je klenutá.

-Hrudník: Hloubka hrudníku je polovina výšky psa. Hrudník by se měl postupně zužovat dolů k zastčenému břichu. Dosahuje k loktům, dodává vzhled síly a elegance. Může držet velké plice, které zvýšují psí výdrž a vytrvalost. Další je výška a délka předních končetin.

-Úhel předních ramen: ramenní oblasti by měl být hluboké, aby bylo svaly dobře vidět. Lopatky by měly svírat 90° s předníma nohama. Tato vlastnost, umožňuje, že mají hluboký naběhlý hrudník a delší krok. Jestliže ramena svírají 95° s předníma nohama, psi nemají naběhlý hrudník s nevyváženou chůzí.

-Břicho: břicho by mělo být zakřivené se zúženým pasem, ale ne moc úzký, že jsou snadno vidět žebra.

-Hýždě by se měly trochu naklánět.

-Kůže by měla být silná tak, že odolá poškrábání. Můžete otestovat, zda je kůže silná tím, že chytnete psa za kůži v oblasti krku nebo na zadech. Pokud to máte v plné hrst, tak to znamená, že pes má silnou kůži.
Nohy jsou rozděleny na přední nohy, zadní nohy a mezery mezi předními a zadními nohy.

TRD Nohy

-Přední nohy by měly být rovné a rovnoběžné, nikoliv klenuté, křivé, ohýbáné nebo široce otevřené. Rozdíl mezi předníma nohama by měl být široký. Přední lokty by měly být v rovnováze s hrudníku.

-Zadní nohy by měly být mírně ohnuté dozadu. Se silnými svaly snadno viditelnými. Hlezno by měla být mírně ohnuté a podporovat svažující záď.

-Pohyb mezi předníma a zadníma nohama by měl být dobře vyvážený s délkou těla a výškou psa. Je-li tělo příliš dlouhé, hýždě se houpají, když pes chodí nebo běží, nohy by byly příliš krátké, a nikoli v dobré rovnováze. Nejlepší znaky se zobrazí, když pes chodí se zvednutou hlavu, zvednutým ocasem a nerozšířujícíma se nohama.

Chodidla

-tlapky by měly být velké s dobře klenutými prsty, nerozpláclé a měly by být kulaté jako u kočky. Když pes stojí, měly by být dobře vyvážené s velikostí těla a nohou.

-Prsty: Existuje pět prstů na předních tlapách a 4 prsty na zadních. Celkem 18 prstů. Neměl by žádný vyčnívat ani zadní pazneht na zadních nohách.

-Všechny drápy by měly být stejné barvy a měly by být harmonické s barvou srsti. Nejběžnější barva nehtů je červená, černá a hnědá.

Ocas

-Ocas má 16-20 obratlů. Měl by se navazovat přímo na páteř. Tvar ocasu by měl být mečovitý a mírně zakřivený. Délka ocasu by měl být o něco delší než délka hlezenního kloubu. Dobrý ocas by neměl být stočený, křivý, klenutý nebo zakřivené vzhůru nad hřbetem.

Výška a hmotnost.

- Odhad psa je 21-25 palců (53-63 cm) vysoký a má 46-56 lbs (21-25 kg).

- Odhad feny 19-23 palců (48-58cms) vysoký a má 41-50 lbs (19-23 kg).

Chůze

-Pes by měl mít elegantní chůzi, jako kůň, se prohnutým krkem, zvednutou hlavou, rovnou horní linií, s postaveným ocasem a ušima nastraženýma k bdělosti.

Barva a srstTRD přichází v různých barvách. Není řečeno, jaká barva je nejsprávnější, nebo důležitější. Vše záleží na tom jakou barvu chovatel preferuje, nebo jaká barva se nejhůře hledá. Co je důležité je, že srst je jednobarevná.

Barvy Srsti.
1. Modrošedý nebo šedý TRD.

Tito psi byli původně chováni Ruangem Pariponem Potchanapisutem. V prvních několika generací, psi měli delší načernale šedou srst, popelavě šedou a barvu roztaveného stříbra. V současné době byli kryti se psy z provincií Trad a Chantaburi a vytvořil se TRD s krátkou a jemný sametovou srstí. Ridge u této barvy nejsou obvykle velké a nejčastěji jsou vidět tvary loutny a šipu. Jejich rodokmeny jsou nestabilní, protože stále ještě existují některé skryté vady. Stále je ještě třeba rozvíjet s cílem vytvořit perfektní pokrevní línii. Nyní, modří TRD se sametovou srstí a s jantarovýma očima jsou nejkrásnější a vzácní.

2. Červený TRD

Jedná se o originální zdomácnělé psy, v některých východních provinciích, jako Trad, Chantaburi a Rayong. Délka srsti je střední a krátká, ne příliš dlouho. Později byly červení vyvinutí v ridgebacky s krátkou, jemnou a sametovou srstí. Rodokmeny jsou stabilnější než jakýkoli jiná krevní línie. Budou dávat červená štěňátka s větším a širším ridgeam. Jsou v současnosti v módě a jejich barvy srsti jsou světle hnědé, hnědé a tmavě hnědé.

3. Černý TRD

Černy Ridgeback je dominantní základní barvou u jiných barev. Jejich barva by měla být zcela černá, takže srst vypadá lesklé a krásně. Jejich kůže by měla být černá. U některých černých ridgebacků jsou drápy, čumák a bradavky hodně černé

4. Bílý Ridgeback.

Jsou nejvzácnější a těžko se hledají. Zdají se být velmi čistí, krásní a celí bílí. Jejich srst může být krátká, jemná a sametová. Rodina Bílých Ridgebacků zahrnuje psy v bílé barvě s některými odstíny hnědé, červené, růžové a světležluté. Barva čumáku by měla být černá, ale někteří mají albinní barvu nebo růžovou barvu. Oči jsou červené, červenočerné nebo žluté. Kůže by měla být bílá nebo šedá, aby srst vypadala bělejší. Drápy by měly být rovněž bílé nebo narůžovělé.

5. Zelený Ridgeback.

Jsou jedním z nejdůležitějších krevních linií, ale jsou velmi vzácné. Barva srsti je světle hnědá 70-80% a 20-30% černá. Hybridi z této rodiny budou modrošedí

6. Měděně červený Ridgeback.

Jedná se o hybrida získaného z červeného a černého chovu. Jsou krásní mezi svýma. Nejvzácnější z nich které lze nalézt, meli měděně červenou krátkou, jemnou a sametovou srst. Kompletní měděně červená barva je vzácná. Obvykle by měly být strakatí na nohou, ocasu a hrudi.

7. Kleeb-Bua Ridgeback.

Jedná se o hybridy z modrošedých a červených Ridgebacků. Tato rodina zahrnuje žlutou kleeb-bauo barvu, ztrouchnivělou kleeb-buao barvu, šedou kleeb-buao barvu, růžovou kleeb-buso barvu a ka-pi (krevetí pasta) barvu.

8. Super červený (jako semena Tamarindu) Ridgeback.

Tato barva je z 80% černá s červenou v ní. Zdá se jako černočervená, jako barva semen tamarindu. Je to jeden z nejvíce vzácných a považován za jeden z nejkrásnějších barev.

9. Žíhaný Ridgeback.

Jedná se o hybridy získané pářením červených ridgebacků a thajských psů se skoro žihanou barvou. Jejich krevní linie jsou nestabilní. Žíhaný vzor se u každého psa smůže velmi lišit. Někteří z nich mají leopardí vzor. Někteří mají pruhy napříč nebo podél těla. Někteří dokonce mají vzor rybí kosti podél zad. Žíhaně pruhovaný Ridgeback může mít krátkou srst, jemnou a sametovou.

TRD "Ridge"Jedním z charakteristických znaků, který odlišuje TRD od ostatních Thajských Psů je liniie srsti probíhající podél páteře v různých velikostech a vzorech. Známá jako "Ridge" v angličtině. "Ridge" je linie srsti, který roste v opačném směru než zbytek srsti na těle, obvykle od předních ramen ke kyčlím . Vír, který se nazývá "koruna", je také jedna část ridge u některých typů. Není nutné, aby ridge obsahuje "korunu". Důležité je, že koruna na ridgi by měly být stejné barvy jako zbytek těla. Pokud na ridgi existuje mnoho korun, ridge by měl být větší než obvykle.

V minulosti byl TRD nazvaný jednoduše "Mah Thai Lung Ahn".

Druhy ridgů TRD.

Vzhled korun

1. Ridge s korunami jsou na typech houslí, kuželky, jehly, Bai Pho ridge, Thanu ridge, Hu-kra-tai ridge, krk-tie ridge, apod.

2. Ridge bez korun patří Khem Ridge, Phaen Ridge, Thep-pa-nom Ridge atd.

Velikost Ridge.

1. Mezi menší ridge patří Khem Ridge, Tha-nu Ridge, Thep-pa-nom Ridge, Kuželka, Hu-kra-tai Ridge, atd.

2. Mezi větší typ Ridge patří Phaen Ridge, housle, Bai-pho Ridge, atd.

Popisy všech "Ridgů" TRD

1.Kaem Ridge je bez korun. Je to jen linie srsti běžící v opačném směru než zbytek srsti na těle, má tvar jehly, od přední ramena až k zadku. Normální šířka je 2-2.5 cm. Tento druh hřebene je velmi častý.

2.Phaen Ridge je také bez korun. Vzorec je stejný jako Ridge Kaem ale Phaen Ridge je širší kolem 4-5 cm. Tento Ridge je neobvyklé a málokdy se najde.

3.Thep-pa-nom Ridge nebo Pa-nom nebo Prom Ridge je také bez korun. Srst tohoto Ridge neroste v opačném směru se zbytkem srsti jako u Keam nebo Phaen Ridge. Ale srst na levé a pravé straně páteře zvýšuje a vzájemně se setká ve středu. To tvoří vzor, který vypadá jako dvě modlící se ruce. Toto se nazývá "wai" v thajštině. To je, jako když si dáte dvě ruce hrudi, aby jste pozdravili ostatní lidi. Tento ridge lze nejčastěji nalézt u psů s dlouhou srstí.

4.Tha-nu Ridge nebo Look-Sorn Ridge je ridge s korunou. Začíná se dvěma korunkama na každém předním rameni, víry se spojují a pak běží podél páteře ve tvaru "Šipky". Tento druh ridge lze snadno vidět. Pokud kryjete Thanu ridgebacka s jiným typem ridge, mohou být výsledkem štěňátka s většímy typy ridge.

5.Pin Ridge je Ridge s mnoha korunkami. Začíná s korunou na přední rameni a může jich být více jak jedna na každé straně. Víry se vzájemně setkávají a pak pokračují dolů podel páteře. Ve středu zad budou také na obou stranách dvě korunky. To způsobuje delší chloupky rostoucí v opačném směru. Pak se zužuje do jemné špičky k ocasu. Tento ridge je také nazýván "Loutna".

6.Bai-PHO nebo Ma ridge je stejného typu jako tvar Jehly. Rozdíl je v tom že ridge má mnohem větší tvar. Tento typ ridge může zasahovat na bok těla. To se podobá tvaru Bho-di listů nebo "Sedla". Jedná se o velmi vzácný typ ridge.

7.Typ Housle tvoří tři páry korunek nacházející se v různých částech zad. První pár korun je umístěn na přední straně ramen. Druhý z nich je dále dolů směrem ke středu zad. Existuje však jedna koruna na pravé a jeden na levé straně těla. Třetí pár korunek je malý a vytváří tvar houslí, pak se žene směrem dolů k zádi. Typ Houslí vypadají zvláštně a jsou málo k vidění.

8.Hu-kra-tai Ridge tvoří dva výrazné ovály rostoucí na obou stranách páteře. To tvoří vzor připomínající "sedícího králíka" s rozšiřenýma ušima. Hu-kra-tai ridge lze vidět také jen velmi zřídka.

9.Typ Kuželka je tvořen korunkami nacházejícími se podél páteře, který vypadá jako kuželka. Nemusí mít korunu na přední části ramen. Má dvě koruny nacházící se blízko středu zad. A má další dvě koruny nad kyčlema s větší vzdáleností mezi nimi. Tento model tvoří tvar "Kuželky"

Kromě zmíněných ridgů, existuje mnoho dalšíchtypů ridge. Jsou pojmenovaný podle toho, čemu se podobají. Některé jiné typy jsou ridge kravata, dam-pai ridge (pádlo), Hang-Mang-da ridge(tvaru podkovy), atd.

Nežádoucí znaky TRD.Pes, který vypadá kratší a má dlouhý trup.
Pes s e sklopenýma ušima.
Pes s huňatým ocasem
Pes se zakřiveným ocasem.
Pes se zahnutým ocasem.
Pes, jež je strakaty přes více než 10% barvy celého těla, s výjimkou žíhaných psů.
Pes, jehož srst delší než 2,5 cm.
Pes, jehož hřbet je příliš klenutý, s výjimkou klenutých zad u fen.

Obecná povaha TRD.Čestný a majestátný k jejim majitelům.
Odvážný a tvrdý.
Přátelské s těmi co zná, ale nedůvěřivý a rezervovaný vůči cizincům
Pracovitý, silný a naprosto svěží.
Chytřejší, než jakýkoliv jiný domácí pes, se zvláštními instinkty, které se dají snadno zkrotit. Má samostatné myšlení. Čistotný. Například, že jsou schopni čistit sebe lízáním si srsti. Nemají rádi se stěhovat do blízkosti obydlených oblasti. Jednoduchý, není složitý. Má silný čich a sluch. Neradi, když se do něčeho nutí.

Jak zvážit věk TRD.


Někteří uvádějí, že pokud se narodí člověk ve stejný den jako pes, tak pes zemře dříve než člověk dosáhne deseti let věku. Střední délka života psa je pětkrát kratší než člověka.

Co je třeba zvážit před koupi psaMěli byste si odpovědět na následující otázky, než se rozhodne pořídit si psa.
Proč vlastnít psa?

- Je to kvůli ochrany?
- Je to kvůli mít společníka?
- Je to kvuli tomu, že je to novinka a bude reprezentovat váš společenský život?
- Je to kvuli podnikání nebo obchodování?

Máte dostatek připraveného prostoru pro psa?

Když vlastníte psa, je nutné mít správné množství prostoru pro psa na hrání a na učení.

Je zbytek rodiny zavázán k vlastnictví psa?

Celá rodina se musí zavázat ke psovi a jeho pohodě, jinak může pes vyvolat konflikt mezi vámi.

Můžete si dovolit psa?

........

     Část 2.   

Část 2.


English


České TRD fórum
Fórum - Thai ridgeback
THAI ridgeback DAY
THAI ridgeback DAY
TRD v NOUZI
THAI ridgeback v NOUZI
ChS BENCILLA
Bencilla - Thai ridgeback
Klub KCHMPP
KCHMPP - Thai ridgeback
Thaidog Web
Thai ridgeback


Aktualizováno 14.5.2015


TOPlist

free counters

 


Hafici.czMiciny.cz